amykającego konwój. Takie przejazdy odbywają się z reguły w nocy. Dla kogo przeznaczony jest taki transport? Po co w ogóle przewozić ciężkie ładunki? Idealnym przykładem jest import maszyn rolniczych z Niemiec. Kombajny, ogromne przyczepy czy ciągniki rolnicze kwalifikują się pod transport ciężki. Niektóre mniejsze modele ciągników można przewieźć zwykłym tirem, ale generalnie transport maszyn odbywa się na zasadach przewozu ponadgabarytowego. Drugim, sztandarowym przykładem transportów ciężkich, które spotyka się bardzo często na niemieckich autostradach są elementy budowy wiatraków elektrycznych. Te giganty transportowane są tylko i wyłącznie w nocy. Szerokość takiego ładunku często zajmuje ponad szerokość jednego pasa ruchu, co ogranicza możliwości wyprzedzania nawet dla samochodów osobowych.
Cena tego rodzaju usług będzie oczywiście
Tak zwany transport ciężki to jedno z najpoważniejszych zadań, przed jakimi staje współczesna spedycja. Jak pokazuje rynkowa praktyka coraz większa liczba klientów potrzebuje pomocy właśnie w tym zakresie. Trudno się temu dziwić, gdyż wysyłka małej paczki nigdy nie stanowi żadnego problemu. Inaczej sprawa ma się rzecz jasna właśnie gdy chodzi o transport ponadgabarytowy. Kiedy więc ktoś chce zrealizować na przykład transport maszyn ze swojej firmy to co powinien robić? Poczta Polska nie pomoże mu przecież w tym zadaniu. Najlepiej będzie skontaktować się z wyspecjalizowaną w tym firmą spedycyjną. Fachowcy, którzy realizują tego typu zadanie wiedzą nie tylko w jaki sposób zabezpieczyć prawidłowo maszynę, ale również jak ją bezpiecznie dowieźć na miejsce. Cena tego rodzaju usług będzie oczywiście zależeć od wielu czynników. Zawsze zatem należy przed potwierdzeniem zamówienia omówić wszelkie szczegóły. Dzięki takiej taktyce nawet transport ciężki nie okaże się tak trudny, jak nam się początkowo wydawało.
Niektóre przykłady transportu ponadgabarytowego to transport
Transport ciężki lub transport ponadgabarytowy to przewóz towarów niezgodnych z przepisami dotyczącymi transportu drogowego pod względem wymiarów takich jak długość, szerokość, wysokość lub masy. Jeśli taki transport ma się odbyć, rząd musi wystąpić o zezwolenie lub zwolnienie. Niektóre przykłady transportu ponadgabarytowego to transport belek betonowych, transformatorów, a także transport maszyn oraz narzędzi do budowy dróg i dużych części turbin wiatrowych. Żurawie teleskopowe jak i również niektóre narzędzia rolnicze również podlegają transportowi ponadgabarytowemu. Czasami transport, który trzeba wykonać, jest tak duży, szeroki lub długi, że trzeba uwzględnić eskortę transportową. Oznacza to po prostu, że jeden lub więcej pojazdów jeździ razem z transportem, aby upewnić się, że wszystko działa sprawnie. Transport ponadgabarytowy zwany może być również jako transport specjalny występuje na drogach relatywnie rzadko, ponieważ zorganizowanie go wymaga wiele przygotowań, lecz czasem jest on niezbędny.
Podczas transportu tak nietypowych ładunków organizacja
Firmy zajmujące się transportem napotykają nieraz na szczególny rodzaj zleceń. Przeważnie chodzi tu o transport ponadgabarytowy i transport ciężki. Transport maszyn, które wymagają wielu zabezpieczeń, tak swojego jak i otoczenia, to duże wyzwanie. Przed wykonaniem takiego zlecenia, pracownicy działu organizacji i logistyki muszą wytyczyć bezpieczną trasę. Należy uwzględnić nośność mostów i wysokość prześwitu pod wiaduktami. Dochodzą do tego jeszcze inne aspekty, które dokładnie należy zbadać. Od rzetelnego przygotowania transportu pod względem logistycznym zależy bardzo dużo !
Sprzęt do transportowania tego typu maszyn, czy urządzeń, to następne zagadnienie. Tu nie można sobie pozwolić na bylejakość ! Odpowiednie ciężarówki, czy ciągniki muszą spełniać określone wymagania. Ich parametry nie mogą odbiegać od wytyczonych norm. W grę wchodzi bezpieczeństwo ludzi, sprzętu, towaru i dróg. Podczas transportu tak nietypowych ładunków, organizacja ruchu w tym rejonie musi niejednokrotnie zostać na ten czas zmodyfikowana.